Let's Movie


PROJECT ​"Let's Movie"


Erasmus+ Small-scale partnerships in youth
2022-1-CZ01-KA210-YOU-000083235
Преглед на проекта:
• Начало: 1 ноември 2022 г.
• Продължителност:  23 месеца

Проектът Let's Movie, съфинансиран по програмата Еразъм+, е съвместна инициатива между българската организация Ти можеш ли, румънската Scout Society, испанската ACD La HOYA и с главен координатор чешката организация Hodina H. 

Основната цел на проекта е да използва силата на филмовото изкуство като инструмент за обучение на младите хора по важни съвременни теми като война и мир, икономическо неравенство, екологични проблеми, психическо здраве и други. Проектът Let's Movie показва как филмовото изкуство може да бъде мощен инструмент за образование и социално въздействие, ангажирайки младите хора с важни обществени въпроси и подготвяйки ги за активна гражданска роля в обществото.

Мотивацията зад проекта е, че често младите хора, още от ранна възраст, са "затворени" в стените на класната стая или дома и им е трудно да размишляват върху теми или проблеми, с които обществото ни се сблъсква всеки ден. В този контекст киното може да бъде прозорец към свят, който често е много далеч от ежедневието им. Искаме да създадем този прозорец за младежите на възраст 14-19 години в контекста на неформалното образование. Освен това сме мотивирани да формираме активни млади граждани, използвайки филмите като източник на информация и инструмент за учене.

Наръчник Edumovie

В рамките на проекта бе създаден специален Наръчник Edumovie, който служи като полезен инструмент за младежки работници, желаещи да използват въздействието на филмите в образователния процес. Наръчникът предлага селекция от филми, подходящи за разглеждане на актуални теми, и включва практични съвети за прилагането им в обучителната работа с младежи.

Подбраните филми обхващат важни съвременни теми като:
  • Икономически неравенства
  • Расизъм и етническо многообразие
  • Проблеми на околната среда
  • Граждански дефицит
  • Война и мир
  • Психично здраве и благосъстояние
  • Влияние на технологиите и медиите

В допълнение, организациите от България, Чехия, Румъния и Испания споделиха добри практики и примери от своите държави, свързани с използването на филми и видео материали като образователни инструменти. Тези подходи имат за цел да помогнат на младежите да се ангажират по-дълбоко с обществени и социални теми.
Наръчникът Edumovie е ценен ресурс, който показва как силата на киното може да насърчава разбиране и съпричастност у младите хора, като същевременно ги вдъхновява да бъдат активни и осъзнати граждани.

Можете да разгледате Edumovie наръчника ТУК.
Mожете да изтеглите Наръчника от тук:
Работилници с филми

Партньорските организации в проекта организираха по четири работилници с ученици на възраст между 14 и 19 години, като всяка от тях използваше късометражни филми за въвеждане на различни съвременни теми и реалности. Чрез тези работилници младите хора бяха запознати с важни глобални въпроси, а визуалното въздействие на филмите им помогна да вникнат по-дълбоко в значимостта на темите, с които се сблъскват в съвременния свят.

Със своята способност да предават идеи и емоции по уникален начин, филмите се доказаха като ценен ресурс в усилията за образоване на младежите и тяхното изграждане като активни и отговорни граждани.










Подкасти

Създадохме серия от подкасти, достъпни в платформата Spotify, с цел да подчертаем как филмовото изкуство може да вдъхнови и мотивира младите хора да се ангажират с важни обществени теми. В тези подкасти експерти в областта на киното и образованието обсъждат ролята на филмите като мощен инструмент за обучение и развиване на социална осъзнатост у младежите.

Подкастите, записани на английски език, представят гледните точки на режисьори, сценаристи, учители, организатори на фестивали, младежки работници и други професионалисти, които използват киното като средство за образоване и вдъхновение. Всеки от епизодите разкрива как филмовото изкуство не само привлича вниманието на младежите, но и ги стимулира да размишляват върху социални въпроси.

Тази поредица от подкасти предлага на младежите ценна перспектива върху силата на киното да променя нагласите и повлиява техните действия, като ги насърчава да бъдат по-активни и информирани участници в обществото.

Може да намерите подкастите ТУК.

Проектът завърши с финално събитие, на което резултатите и създаденият наръчник Edumovie бяха представени пред широк кръг заинтересовани страни. На събитието бяха популяризирани основните резултати от проекта, а участниците имаха възможността да видят на практика как филмовото изкуство може да бъде използвано като ефективен инструмент за въздействие, обучение и вдъхновение на младите хора.

Чрез демонстрации и примери беше показано как всеки — от младежки работници и учители до режисьори и сценаристи — може да използва силата на киното, за да ангажира младежите с важни теми, да насърчи тяхната социална отговорност и да разшири хоризонтите им. 
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.